Lira2019-02-26T21:07:49+01:00

Lira

Program Pozytywnego Szkolenia Psów Schroniskowych „Lira” w Bydgoszczy powstał z inicjatywy dyrektor Schroniska dla Zwierząt w Bydgoszczy Izabelli Szolgini oraz zoopsychologa i tresera psów, wolontariuszki Aleksandry Gabary. Jego realizacja rozpoczęła się w sierpniu 2009 roku i nieprzerwanie trwa do dziś.

Szkolenia odbywają się raz w tygodniu (bez względu na porę roku). Przez plac szkoleniowy przewinęło się kilkaset psów, które w większości znalazły dom przed lub po zdanym egzaminie. Celem programu jest: budowanie pozytywnego kontaktu pies – człowiek, opartego na współpracy, profilaktyka problemów z zachowaniem, w szczególności zachowań agresywnych i stresu separacyjnego, opanowanie podstawowego dla psa rodzinnego zakresu umiejętności. Wolontariusze uczestniczący w programie (a jest ich obecnie ponad 20 osób) dbają także o socjalizację z otoczeniem (zapobieganie neofobii), zabierając psy na spacery w plener lub w warunki miejskie.

Organizowane pokazy umiejętności psów pozwalają na zaprezentowanie czworonogów społeczeństwu oraz promocję adopcji jako takiej.
Trenerzy podejmują liczne inicjatywy mające na celu znalezienie swoim podopiecznym dobrych, kochających domów, pomagają także w rozwiązywaniu ewentualnych problemów z psami po adopcji, jeśli jest taka potrzeba. Program to ogromna szansa na zaufanie człowiekowi i nabycie podstawowych umiejętności dla psów z często niewesołą przeszłością.

Chcesz zostać wolontariuszem Liry? Jeśli jesteś osoba pełnoletnią, będziesz w stanie systematycznie pojawiać się na szkoleniach i uczestniczyć w akcjach z udziałem schroniskowych psów, pragniesz nauczyć się rozumieć psy i pracować z nimi metodami pozytywnymi, jesteś osobą odpowiedzialną, systematyczną, zaangażowaną, odezwij się: napisz wiadomość za pośrednictwem Facebooka lub napisz e-mail na azory@schronisko.org.pl.