- Nad czym trzeba się zastanowić, zanim weźmiemy kota do domu?
- Zdrowie kota – jak często odwiedzać weterynarza, co powinno nas zaniepokoić, jeśli chodzi o zdrowie kota
- Sterylizacja – dlaczego trzeba
- Jak pielęgnować kota? Które rasy wymagają szczególnej pielęgnacji?
- Kot wychodzący czy niewychodzący? Plusy i minusy
Musimy zadać sobie podstawowe pytania:
- czy wszyscy w domu zgadzają się na przybycie kociego domownika
- czy nikt nie jest uczulony na kocią sierść i ślinę
- czy mamy w domu zwierzęta, które mogą zagrażać w jakikolwiek sposób kotu lub czy kot nie będzie stanowił dla nich zagrożenia
- czy będziemy dysponować taką ilością czasu,by poświecić go na budowanie relacji z kotem, na zabawę, pielęgnację, wizyty u lekarza weterynarii
- czy nasz dom będzie bezpiecznym miejscem dla kota (osiatkowany balkon, zabezpieczenie okien, brak trujących roślin).
- Musimy wiedzieć czy będzie nas stać na utrzymanie kota. Posiadanie kota to także gotowość ponoszenia kosztów.Decyzja o przyjęciu kotka pod nasz dach musi być bardzo przemyślana. Trzeba pamiętać o tym, że koty żyją do 14 a nawet do 18 roku życia. Czasem nawet dłużej! Cały ten czas jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo i komfort życia naszego zwierzęcia.
- WYPOSAŻENIE KOTA DOMOWEGO:
- transporter
–karma odpowiednia do wieku kota i opcjonalnie do stanu jego zdrowia
–kuweta (toaleta)
–podłoże do kuwety żwirek)
–łopatka do czyszczenia kuwety
-posłanie
– miska do wody
– miska do karmy
–zabawki
–szczotka i grzebień (zwłaszcza dla długowłosych)
–drapak
– szelki i obróżka
–smycz przypinana wyłącznie do szelek (jeżeli chcesz wychodzić z kotem na zewnątrz)
–identyfikator z numerem telefonu właściciela
– kosmetyki ( płyn do czyszczenia uszu, przemywania oczu, szampon )
– cążki do przycinania pazurków
Niezmiernie ważną kwestią jest opieka weterynaryjna naszego kotka! Wzrost i rozwój kota powinny być pod ścisłą kontrolą lekarsko weterynaryjną. W późniejszym czasie, z dorosłymi kotami, odwiedzamy lekarza weterynarii profilaktycznie, w celu odrobaczenia i zapewnienia odpowiednich szczepień.
TERMINY WIZYT Z KOTEM W LECZNICY .
Wizytę z kotkiem u lekarza weterynarii składamy w następujących terminach:
– gdy kotek ukończy 6-8 tydzień rutynowe badanie i ustalenia programu szczepień. (odrobaczenie, odpchlenie , założenie książeczki zdrowia)
– raz do roku profilaktycznie, w celu odrobaczenia i szczepień
– za każdym razem w przypadku niepokojących objawów chorobowych jak np. biegunki, wymioty, kichanie, kaszel, wyciek z nosa i oczu, świąd
skóry, potrząsanie uszami, kulawizna, osowiałość etc.
Sterylizacja u kotów jest ważnym zabiegiem, który powinniśmy wykonać u naszego zwierzęcia z wielu względów, zarówno zdrowotnych jak i z tego względu by zapobiec przychodzeniu na świat niechcianego, kociego potomstwa.
Koty (obu płci) można wysterylizować w dowolnym momencie życia. Jednakże dla uniknięcia nieprzyjemnych zachowań rujowych i niechcianych ciąż u kotek, należy wykonać ten zabieg jak najwcześniej.
Nie wysterylizowane koty (obu płci!) mają często niemiły nawyk – znaczą teren, spryskując go moczem, którego zapach jest nieprzyjemny i trudny do usunięcia.
Nie wysterylizowane kocury to włóczędzy i utrzymanie ich w domu jest prawie niemożliwe. Wycieczki kocurów prawie zawsze prowadzą do kocich walk, a te z kolei kończą się zakażonymi ranami, opuchliznami, poważnymi chorobami a nawet śmiercią..
Ważne! Koty obu płci po sterylizacji nie tracą zainteresowania łowami na myszy!)
Ważne! Sterylizacja to jednorazowy wydatek – w przeciwieństwie do środków antykoncepcyjnych, które zwiększają ryzyko takich groźnych chorób jak cukrzyca czy ropomacicze, i są droższe już po 2-3 latach stosowania.
Pielęgnacja
Koty trzeba szczotkować, ( szczególnie w okresie linienia). Koty krótkowłose można wyczesywać specjalną rękawicą z gumowymi wypustkami. Długowłose koty wymagają specjalnej pielęgnacji. Także kąpieli (tylko w przeznaczonych dla nich szamponach!) Długowłose, (zwłaszcza perskie) koty należy czesać codziennie (lub najrzadziej co dwa dni). Raz w tygodniu trzeba zajrzeć naszym kotom do uszu i w razie potrzeby wyczyścić je specjalnym płynem. Zęby kotów narażone są na osadzanie się na nich kamienia, co może prowadzić nie tylko do brzydkiego zapachu z pyszczka ale i do poważnych chorób zwierzęcia. W celu zapobieżenia tym problemom trzeba zaopatrzyć się w specjalne preparaty i w miarę możności czyścić kocie zęby, przynajmniej raz w tygodniu.
Oczy kotów perskich wymagają codziennego przemywania. Do tego celu służą specjalne specyfiki. Są rasy kotów o innych szczególnych wymaganiach, zarówno w ich kosmetyce jak i w utrzymaniu. Są to m.in. sfinksy, nagie koty wymagające domowych warunków i specjalnych zabiegów kosmetycznych. np. kąpieli i natłuszczania nagiej skóry kremami z filtrem UV. W razie potrzeby można poradzić się lekarza weterynarii lub pracowników salonów groomerskich dla zwierząt i dowiedzieć się jak zapewnić naszym kotom odpowiednie zabiegi pielęgnacyjno kosmetyczne.
No i, oczywiście, pazurki. Należy sprawdzać ich długość i ostrożnie przycinać je w razie potrzeby. Zabieg ten należy wykonywać z dużą ostrożnością.
Wszelkie zabiegi kosmetyczne należy wprowadzać, stopniowo i od pierwszych dni pobytu kota w naszym domu. Najlepiej gdyby to wprowadzać jako rutynę, już u małego kocięcia.
Uważam, że kot nie wychodzący to kot bezpieczny. Statystyki mówią, że średnia długość życia kota domowego, nie wychodzącego z domu to 14 lat. Koty wychodzące, z rożnych względów (wypadki komunikacyjne, okrucieństwo człowieka) rzadko dożywają 4 lat.