Zanim kot przybędzie do naszego domu

 1. Nad czym trzeba się zastanowić, zanim weźmiemy kota do domu?
 2. Zdrowie kota – jak często odwiedzać weterynarza, co powinno nas zaniepokoić, jeśli chodzi o zdrowie kota
 3. Sterylizacja – dlaczego trzeba
 4. Jak pielęgnować kota? Które rasy wymagają szczególnej pielęgnacji?
 5. Kot wychodzący czy niewychodzący? Plusy i minusy

        Musimy zadać sobie podstawowe pytania:

 • czy wszyscy w domu zgadzają się na przybycie kociego domownika
 • czy nikt nie jest uczulony na kocią sierść i ślinę
 • czy mamy w domu zwierzęta, które mogą zagrażać w jakikolwiek sposób kotu lub czy kot nie będzie stanowił dla nich zagrożenia
 • czy będziemy dysponować taką ilością czasu,by poświecić go na budowanie relacji z kotem, na zabawę, pielęgnację, wizyty u lekarza weterynarii
 • czy nasz dom będzie bezpiecznym miejscem dla kota (osiatkowany balkon, zabezpieczenie okien, brak trujących roślin).
 • Musimy wiedzieć czy będzie nas stać na utrzymanie kota. Posiadanie kota to także gotowość ponoszenia kosztów.Decyzja o przyjęciu kotka pod nasz dach musi być bardzo przemyślana. Trzeba pamiętać o tym, że koty żyją do 14 a nawet do 18 roku życia. Czasem nawet dłużej! Cały ten czas jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo i komfort życia naszego zwierzęcia.
 • WYPOSAŻENIE KOTA DOMOWEGO:
 • transporter

karma odpowiednia do wieku kota i opcjonalnie do stanu jego zdrowia

kuweta (toaleta)

podłoże do kuwety żwirek)

łopatka do czyszczenia kuwety

-posłanie

– miska do wody

miska do karmy

zabawki

szczotka i grzebień (zwłaszcza dla długowłosych)

drapak

– szelki i obróżka

smycz przypinana wyłącznie do szelek (jeżeli chcesz wychodzić z kotem na zewnątrz)

identyfikator z numerem telefonu właściciela

– kosmetyki ( płyn do czyszczenia uszu, przemywania oczu, szampon )

cążki do przycinania pazurków

Niezmiernie ważną kwestią jest opieka weterynaryjna naszego kotka! Wzrost i rozwój kota powinny być pod ścisłą kontrolą lekarsko weterynaryjną. W późniejszym czasie, z dorosłymi kotami, odwiedzamy lekarza weterynarii profilaktycznie, w celu odrobaczenia i zapewnienia odpowiednich szczepień.

TERMINY WIZYT Z KOTEM W LECZNICY .

Wizytę z kotkiem u lekarza weterynarii składamy w następujących terminach:

– gdy kotek ukończy 6-8 tydzień rutynowe badanie i ustalenia programu szczepień. (odrobaczenie, odpchlenie , założenie książeczki zdrowia)

– raz do roku profilaktycznie, w celu odrobaczenia i szczepień

– za każdym razem w przypadku niepokojących objawów chorobowych jak np. biegunki, wymioty, kichanie, kaszel, wyciek z nosa i oczu, świąd

skóry, potrząsanie uszami, kulawizna, osowiałość etc.

 

Sterylizacja u kotów jest ważnym zabiegiem, który powinniśmy wykonać u naszego zwierzęcia z wielu względów, zarówno zdrowotnych jak i z tego względu by zapobiec przychodzeniu na świat niechcianego, kociego potomstwa.

Koty (obu płci) można wysterylizować w dowolnym momencie życia. Jednakże dla uniknięcia nieprzyjemnych zachowań rujowych i niechcianych ciąż u kotek, należy wykonać ten zabieg jak najwcześniej.

Nie wysterylizowane koty (obu płci!) mają często niemiły nawyk – znaczą teren, spryskując go moczem, którego zapach jest nieprzyjemny i trudny do usunięcia.

Nie wysterylizowane kocury to włóczędzy i utrzymanie ich w domu jest prawie niemożliwe. Wycieczki kocurów prawie zawsze prowadzą do kocich walk, a te z kolei kończą się zakażonymi ranami, opuchliznami, poważnymi chorobami a nawet śmiercią..

Ważne! Koty obu płci po sterylizacji nie tracą zainteresowania łowami na myszy!)

Ważne! Sterylizacja to jednorazowy wydatek – w przeciwieństwie do środków antykoncepcyjnych, które zwiększają ryzyko takich groźnych chorób jak cukrzyca czy ropomacicze, i są droższe już po 2-3 latach stosowania.

Pielęgnacja

Koty trzeba szczotkować, ( szczególnie w okresie linienia). Koty krótkowłose można wyczesywać specjalną rękawicą z gumowymi wypustkami. Długowłose koty wymagają specjalnej pielęgnacji. Także kąpieli (tylko w przeznaczonych dla nich szamponach!) Długowłose, (zwłaszcza perskie) koty należy czesać codziennie (lub najrzadziej co dwa dni). Raz w tygodniu trzeba zajrzeć naszym kotom do uszu i w razie potrzeby wyczyścić je specjalnym płynem. Zęby kotów narażone są na osadzanie się na nich kamienia, co może prowadzić nie tylko do brzydkiego zapachu z pyszczka ale i do poważnych chorób zwierzęcia. W celu zapobieżenia tym problemom trzeba zaopatrzyć się w specjalne preparaty i w miarę możności czyścić kocie zęby, przynajmniej raz w tygodniu.

Oczy kotów perskich wymagają codziennego przemywania. Do tego celu służą specjalne specyfiki. Są rasy kotów o innych szczególnych wymaganiach, zarówno w ich kosmetyce jak i w utrzymaniu. Są to m.in. sfinksy, nagie koty wymagające domowych warunków i specjalnych zabiegów kosmetycznych. np. kąpieli i natłuszczania nagiej skóry kremami z filtrem UV. W razie potrzeby można poradzić się lekarza weterynarii lub pracowników salonów groomerskich dla zwierząt i dowiedzieć się jak zapewnić naszym kotom odpowiednie zabiegi pielęgnacyjno kosmetyczne.

No i, oczywiście, pazurki. Należy sprawdzać ich długość i ostrożnie przycinać je w razie potrzeby. Zabieg ten należy wykonywać z dużą ostrożnością.

Wszelkie zabiegi kosmetyczne należy wprowadzać, stopniowo i od pierwszych dni pobytu kota w naszym domu. Najlepiej gdyby to wprowadzać jako rutynę, już u małego kocięcia.

Uważam, że kot nie wychodzący to kot bezpieczny. Statystyki mówią, że średnia długość życia kota domowego, nie wychodzącego z domu to 14 lat. Koty wychodzące, z rożnych względów (wypadki komunikacyjne, okrucieństwo człowieka) rzadko dożywają 4 lat.

2019-10-07T15:32:48+02:00